Müzakere nedir? Müzakere ne demek? Müzakereci kimdir? Müzakereci ne demek?

 

Müzakere yapmasını bilen herkesin bu dünyadaki hayatı bilmeyenlere göre her zaman daha kolay olmuştur. Kaç müzakereden daha iyisini yapabilirdim ya da yapabilir miydim sorusuyla çıkıyoruz? 

Google'da; müzakere nedir, müzakereci kimdir, müzakere etmek ne demek kelimelerini kullanarak arama yaptığımızda karşımıza çıkan tanımlara beraber bakalım. 

İnternette, iş dünyasına yönelik kitaplarda ve sözlüklerde, müzakere, farklı tanımlar ile karşımıza çıkmaktadır;

 

Müzakere; kişiler arası anlaşmazlıkların çözümünde kullanılan iletişim yöntemidir.

 

İki veya daha fazla taraf arasında mevcut olan bir problemin çözümü için yapılan görüşmeye müzakere denir. Bu taraflar; kişiler, gruplar, şirketler ya da ülkeler olabilir.

 

Hedefleri, ihtiyaçları ve bakış açıları farklı olan kişilerin; ortak bir çözüm bulmak amacıyla, anlaşmaya varmak için yaptıkları görüşmeye müzakere denir.

 

Müzakere; tüm taraflar için kabul edilebilen bir çözüme ulaşmaları için yapılan, stratejik bir süreçtir.

 

Bir konuyla ilgili fikir alışverişinde bulunma, oylaşma müzakeredir. (TDK)

 

Benim en çok beğendiğim tanım ise;

 

Hedefimize ulaşmak için başka birisinin veya birilerinin yardımına, işbirliğine ihtiyaç duyduğumuz her an yaptığımız görüşmeye müzakere denir. 

Müzakere etmek herkesin yapabileceği bir iştir. Doğru müzakere teknikleri sizi başarıya götürür. 

Neden müzakereci olmalısınız?

Müzakere ile ilgili, stres duymak istemiyorsanız (ilk ben mi konuşayım, sert mi olayım ılımlı mı, eğer teklifimi kabul etmezlerse ne yapacağım vb.), müzakere konusunda gereken yatırımı yapmalısınız. Müzakereci olmak sorgulamaktır. Müzakere becerileri eğitimi, müzakere teknikleri konusunda ustalaşmanızı sağlar. Kısa sürede, etkili ve başarılı bir müzakereci haline dönüşmek isterseniz kendinizi geliştirmelisiniz. Böylelikle hayattan daha fazlasını alırsınız. 

Yanlış yürütülen bir müzakere; ev alırken, arabanızı satarken, zam isterken ya da müşterinizle görüşürken ciddi miktarlarda para kaybetmenize yol açabilir. İnsanlar doğuştan müzakereci olarak doğmazlar. Dikkatlice hazırlık yapmak, müzakere sürecine hakim olmak ve taktikleri bilmek öğrenilen bilgilerdir. Bu bilgilerin birazını deneyimle de kazanabilirsiniz ama bu maliyeti yüksek ve geç ulaşılabilen ortalama bir müzakereci seviyesi olur. 

Eğitimlerimde hep şu cümleyi söylerim; İstediğiniz her şey karşı tarafın elinde. Elinde ki o kişiyle müzakere ediyorsunuz. İstediğiniz para, ürününüzü satmak istediğiniz kişide ya da kiralamak istediğiniz ofise başkası sahip. O zaman istediğiniz şeye en hızlı, kârlı ve başarılı şekilde sahip olmanın yollarını bilmek sizi bu hayatta en çok başarıya ve mutluluğa götürecek olan beceri; yani müzakere.

Müzakere Teknikleri Eğitiminde Neler Var?

Güncel Müzakere Teknikleri

En Yaygın Müzakere Taktikleri

İşe Yarayan Müzakere Stratejileri

Farklı Müzakereci Tipleri

Zor Müzakereci ile Başa Çıkmak

Müzakere ve Zaman Yönetimi

Etkin Müzakere Hazırlığı

Müzakere Sürecinde Kontrolü Elde Tutmak

Satış ve Müzakere İlişkisi

Müzakere ve İtiraz Karşılama

Başarılı Müzakereci Olmak

  • Kayhan Linkedin
  • Kayhan YouTube
  • Kayhan Facebook