top of page
  • KAYHAN YILDIRIM

Müzakere ile Ucuza Tatil Yapın

Müzakere eğitimlerimde (özellikle yaz aylarında) çok sık sorulur: "Kayhan Hocam; bu anlattıklarınızı tatil planı yaparken nasıl uygulayabiliriz?".

Hemen anlatalım...

Zaman, zaman, zaman... Otellerin fiyatları, yaz tahminlerine göre, neredeyse her gün değişir. Sabırlı olun, ve tatilden çok önce otel fiyatlarını araştırmaya başlayınHerkesin tatile çıktığı günlerde değil de, daha az tercih edilen zamanlarda planınızı yapın. Leverage (koz) müzakerede çok önemlidir. Elinizde gücünüz olsun. (Yani 1-10 Temmuz 2016 tarihi için indirim talep etmeniz, çok mantıklı olmayacaktır)Dünyaca meşhur otel zincirleri ile müzakere etmeniz kolay olmayabilir. Size eğitimlerimde çok anlattığım "prosedür gereği" ya da "şirket kuralları gereği" taktiklerini uygulayacaklardır. Siz, konaklama yapmak için, daha küçük, butik otelleri tercih edin. Yetkili kişiyi bulmak çok önemlidir. Sizin de beğeneceğiniz otellere giden arkadaşlarından, yetkili bir kişinin kartını almasını isteyin. O kişi ile direk görüşmeniz, müzakere gücünüzü artırır.Hazırlığınızı çok iyi yapıp, online fiyatları kontrol edip, oteli direk arayın. Turizm sektöründe, direk aramalar, çok değerli iletişimlerdir. Tekrar eden her gidişinizde, indirim isteyin. "Geri gelen müşteri", çok değerlidir.Oteller, aracı kurumlara, %10 ile %30 arasında değişen, komisyonlar verirler. Siz bunu mutlaka kullanın. Size telefonda söylenen fiyatın en az %30 inmesi gerektiğini, çünkü aracısız aradığınızı belirtin.İstediğiniz oda için indirim yapmazlarsa, hangi oda için indirim yapılacağını sorun.Ya da, indirim yapılmayan fiyatı ödeyeceğinizi ama bir üst oda kategorisine yükseltilmek istediğinizi belirtin. O da olmadı, ücretsiz kahvaltı ya da "executive lounge" ücretsiz giriş talep edin. İnanın bana tüm gün açık büfe yemek ve içecek, odadan daha değerli olabiliyor"Kim olsaydım" ya da "Nereye üye olsaydım", ya da "Hangi kartım olsaydı" bana indirim verirdiniz diye sorun. İstediğiniz otel, hangi indirimleri uyguluyor. Daha sonra, bu tip indirimleri talep etme hakkınız olur.  Asla, bu konuşmayı e-posta ortamında devam edelim tuzağına düşmeyin. Demir tavında dövülür. "Müzakere Masası'ndan" kalkmayın.

www.trivago.com ya da www.tripadvisor.com gibi, otel fiyatlarını karşılaştıran internet sitelerine de göz atmayı unutmayın.İnternet tarayıcınızın, geçmişini ve çerezlerini de arada bir temizleyin ki, size, girdiğiniz internet sayfası tarafından her seferinde daha pahalı ya da hep aynı kalan fiyatlar sunulmasın Tatile, 7 gün gidecekseniz, 3 gün için fiyat alarak başlayın. Bir çok otel, belirli bir günden sonra inidirim verir. Ama bu indirimi, hemen size söylemeyebilirler. Sonra gün sayısını artırırsınız.Otele check-in yaparken bile hala indirim alabilirsiniz. www.hotels.com ya da www.booking.com gibi siteler, o gün check-in yapacak son dakika indirimli oda fiyatları sunarlar. Amsterdam'da bir otele giriş yaparken, internette benim bulduğum fiyattan daha ucuza oda sunduklarını öğrendim. Bu bilgiyi fark ettiğimi öğrenince, resepsiyon yetkilisi, hem aradaki farkı bana iade etti, hem de bir üst oda kategorisine yükseltildim.

Comments


bottom of page